Як Макс Поляков із Запоріжжя і Noosphere Ventures працюють з NASA і Big Data

  • Як Макс Поляков із Запоріжжя і Noosphere Ventures працюють з NASA і Big Data

Компанії українця Макса Полякова запускають ракети в космос і обробляють величезні масиви даних із супутників. Підприємець прагне замкнути ланцюжок цінностей у data-аналітиці, купивши виробника супутників.

З виникненням космічних технологій людство прагнуло досліджувати й інші планети нашої Галактики, окрім Землі. Ще 60 років тому успішні місії Apollo відкрили нову еру для людства. Саме в рамках місій Аполлон і Джеміні астронавти вперше висадились на Місяць.

Сьогодні і в українців з’явився привід для гордості – американсько-українська космічна компанія, заснована українцем Максом Поляковим, поставила собі завдання досягти Місяця.

Перша висадка американців на супутник Землі стала початком шляху до довгострокової мети – детального дослідження космосу. Спеціально для цього кілька років тому аерокосмічне агентство створило проект Commercial Lunar Payload Services (CLPS) з бюджетом у 2 млрд доларів для залучення комерційних компаній у нові місії.

Дональд Трамп став першим президентом із 1972 року, який заговорив про польоти та організації колоній на Марсі, але в списку пріоритетів залишається проект польоту на Місяць. На початку 2018 року Дональд Трамп підписав директиву про повернення до дослідження космічних об’єктів. Одним з етапів для досягнення цих цілей стане створення орбітальної платформи Deep Space Gateway, населеної людьми.

У листопаді минулого року НАСА обрало дев’ять аерокосмічних компаній і стартапів, які візьмуться за доставки вантажів на поверхню Місяця. У список потрапили імениті, як Lockheed, і ті, що розвиваються – Firefly Aerospace українського підприємця Макса Полякова. Окрім них NASA схвалило участь Moon Express, що брала участь в конкурсі LunarXPrize, та низки інших компаній.

Адміністратор NASA Джим Брайденстайн уточнив, що агентство буде опиратися на можливості приватних підприємств, а додаткові умови отримання держзамовлень оголосять найближчим часом.

Одну з відібраних компаній Firefly Aerospace вберегли від банкрутства саме завдяки інвестиціям Макса Полякова у 2017 році. Сьогодні вона розробляє ракети-носії: Firefly Alpha і Firefly Beta. До того ж, в планах компанії – створення багаторазового транспортного космічного корабля – Firefly Gamma.

Головний офіс Firefly розташований у штаті Техас, є також дослідний центр в українського місті Дніпро. Крім цього є й офіси в Токіо та Вашингтоні. Firefly Aerospace є одним з проектів венчурного фонду Noosphere Ventures, в якому Макс Поляков – один з керуючих партнерів. Крім ракет-носіїв, фонд також інвестує і в обробку даних, отриманих із супутників, якою займається EOS Data Analytics. Це перспективна галузь, що швидко розвивається.

За даними агентства Envision Intelligence, глобальний ринок аналітики геопросторових даних на 2017 рік оцінюється в 2,8 млрд дол. Очікується, що до 2025 року він збільшуватиметься в середньому на 31,8%, багато в чому за рахунок доступу до ширшого масиву даних, штучного інтелекту і зростання конкурентоспроможності завдяки новим технологіям.

Проект Макса Полякова EOS розробляє хмарну платформу, яка аналізує зображення із супутників. Вона здатна візуалізувати інформацію, об’єднувати її з іншими джерелами даних, конвертувати в різноманітні формати, таблиці і т.д.

Використовуючи космічні технології, компанія потенційно може зробити величезний внесок в розвиток таких галузей як сільське господарство, екологія, логістика, комунікації, страхування, альтернативна енергетика – загалом є 22 галузі, де в комерційних і некомерційних цілях можна застосувати цей продукт.

Наприклад, за допомогою софту EOS Макса Полякова можна моніторити зміни крижаних покривів. Це допомагає ухвалювати зважені рішення про зміни клімату. Служби прикордонного контролю можуть використовувати супутникову аналітику для запобігання порушень державних кордонів. Інструментарій EOS допомагає виявляти пожежі на ранній стадії й уникати масштабного загоряння. Страхові компанії за допомогою супутникових зображень можуть оцінювати ризики від втрат врожаю, у разі повені, природоохоронні організації можуть виявляти великі скупчення відходів в океані і т.д.

Таким чином венчурний фонд Макса Полякова Noosphere Ventures йде до своєї мети – надавати повний спектр послуг, пов’язаних з якісним аналізом геопросторових даних. У цьому ланцюзі не вистачає тільки одного елементу – самих супутників. Частково компанія вирішила це завдання, залучаючи підрядників.

<nbsp;>

Макс Поляков, засновник Firefly Aerospace – виробника ракет-носіїв – розповів про підписання договору LSA з Surrey Satellite Technology Limited (SSTL). Договір про надання послуг запуску космічних апаратів (КА) між компаніями передбачає використання ракети Firefly Alpha для виведення космічних апаратів компанії SSTL.

SSTL – виробник супутників, який є частиною однієї із найбільших авіабудівних компаній Airbus, зі штаб-квартирою в Гілфорді (Великобританія). SSTL забезпечує космічні місії для таких завдань, як спостереження за Землею, зв’язок, навігація, обслуговування устаткування на орбіті Землі. Космічна компанія розробляє і виробляє недорогі супутники для виведення на орбіту. Штат компанії налічує 500 співробітників.

З 1981 року SSTL побудувала і запустила понад 50 супутників для 20 клієнтів по всьому світу, а також пропонує програми навчання і розвитку, консультаційні послуги і місії для ESA, NASA, міжнародних урядів і комерційних клієнтів.

Контракт Firefly Макса Полякова з SSTL передбачає шість запусків ракети протягом двох років – з 2020-го по 2022-й – стверджує генеральний директор компанії Том Маркусик. Носій Alpha зможе доставити на орбіту до 1 тонни вантажу. Це набагато більше, ніж можуть схожі ракети легкого класу, розроблені іншими стартапами.

Виконавчий директор SSTL Сара Паркер говорить, що компанія впевнена в партнерстві з Firefly Макса Полякова і не виключає можливості подальших запусків КА по закінченні терміну контракту.

В інтерв’ю для «liga.net» Макс Поляков додав, що потужності компанії дозволяють виконати вісім польотів у 2020 році і вісімнадцять в 2021-му. Такі запуски нададуть Firefly можливість не лише реалізовувати місії разом з SSTL, а й знайти нових потенційних клієнтів, які будуть зацікавлені в використанні ракет компанії. Новим партнером стала компанія York Space.

<nbsp;>

Firefly Aerospace, яка випускає малі ракети-носії, 10 жовтня оголосила про партнерство з розробником супутників малого класу York Space.

Угода між двома компаніями, укладена в формі меморандуму про взаєморозуміння, покликана забезпечити форму «єдиного вікна» для компаній, які потребують малих супутниках. При цьому угода передбачає, що York Space буде виробляти супутники, а Firefly – виводити їх на орбіту.

York Space розробляє лінійку малих сателітів Class вагою у 65 кг. Такі супутники здатні витримувати корисне навантаження – до 85 кг при середній потужності 100 Вт. Чотири супутника S-класу можуть поміститися на одній Альфі від Firefly. Запуск першого супутника S-класу – Harbinger–- запланований на початку 2019 року зі стартового майданчика на авіабазі Вандерберг (штат Небраска, США).

Зараз телекомунікаційні компанії часто змушені використовувати великі ракети-носії, щоб відправляти своє малогабаритне обладнання на орбіту, як вторинне корисне навантаження. Макс Поляков заснував Firefly Aerospace з метою забезпечити економічні і високоефективні запуски в космос невеликих вантажів для ринку малих супутників, який недостатньо обслуговується. Більшість фахівців в команді Firefly Aerospace – висококваліфіковані авіаційні інженери, які працювали в таких іменитих компаніях, як SpaceX, генеральним директором якої є Ілон Маск, Blue Origin Джеффа Безоса і Virgin Galactic Річарда Бренсона.

З кожним днем Firefly Aerospace та її засновник Макс Поляков стають на крок ближчими до своєї мети. 20 грудня 2018 року компанія анонсувала укладення угоди про надання послуг із запуску і посередництва (LBSA) зі Spaceflight – провідним постачальником послуг з управління космічними запусками і місіями на території США.

Нещодавно компанія зробила спеціалізовану місію SSO-A RideShare і встановила новий стандарт для комплексного об’єднання і розгортання малих супутників.

Spaceflight надає комплекс послуг, пов’язаних з космічними місіями, включаючи сучасну супутникову інфраструктуру і обслуговування так званих rideshare-запусків, які дозволяють комерційним і державним організаціям успішно виконувати космічні місії, не виходячи за рамки закладеного бюджету. Spaceflight пропонує сервіси Spaceflight Industries в Сіетлі, (штат Вашингтон, США) через глобальну мережу партнерів, наземних станцій і постачальників ракет-носіїв. Одним з таких постачальників стала і Firefly Aerospace Макса Полякова.

У компанії Макса Полякова відзначають, що партнерство з Spaceflight дозволить забезпечити доступ до загального ресурсу низької навколоземної орбіти аерокосмічним компаніям і підприємцям New Space.

Команда фахівців Макса Полякова, об’єднаних спільною метою – стати лідером на ринку доставки малогабаритних вантажів на орбіту нашої планети, ставлять перед собою амбітні цілі в космічній галузі. Вони планують купити виробника супутникових платформ для власної розробки космічних апаратів без дослідницького обладнання. За словами керуючого партнера Noosphere Ventures Макса Полякова, фонд прагне створити найкращий продукт на ринку для кінцевих споживачів і замкнути ланцюжок цінностей з data-аналітики.

Кирило Виговський,
для IA ZIK

Повний або частковий передрук тексту без письмової згоди редакції ІА ZIK заборонено та вважатиметься порушенням авторських прав


Джерело статті: “https://zik.ua/news/2019/06/11/yak_maks_polyakov_iz_zaporizhzhya_i_noosphere_ventures_pratsyuyut_z_nasa_i_big_1590717”